Ranczo

W rolach głównych występują Ilona Ostrowska i Paweł Królikowski (fot. TVP)

Opowieść o perypetiach młodej Amerykanki Lucy, która osiedliła się w małej podlaskiej wsi Wilkowyje, gdzie odziedziczyła niewielki dworek. Ludzie, z jakimi się spotyka, problemy, jakie przed nią stają i sytuacje, z jakimi musi sobie radzić, składają się na ironiczny a jednocześnie bardzo realistyczny obraz życia i mentalności wiejskiej społeczności. Lucy powoli wrasta w Wilkowyje, znajduje miłość i zakłada rodzinę. Jej mąż, Kusy, utalentowany artysta malarz, miał za sobą zły okres. Życiowy dramat sprawił, że zaszył się na wsi, wpadł w alkoholizm. Dzięki uczuciu do Lucy odżywa i wraca do malowania.Czwarta seria „Rancza” zakończyła się rewolucyjnymi zmianami we wsi. Mimo knowań Wójta i Czerepacha, Lucy wygrała wybory. Nowa pani wójt postanowiła wykorzystać kobiecy potencjał Wilkowyj. Pracę w gminie zachowała księgowa Lodzia, a wójtowa, czyli Halina Kozioł, została jej zastępczynią.

Piąta seria rozgrywa się dwa lata po tamtych wydarzeniach. Wilkowyje pod „babskimi” rządami coraz szybciej się cywilizują i europeizują, choć czasem przebiega to w dość nieoczekiwany sposób.

W serii szóstej Paweł Kozioł, dawny Wójt, coraz więcej czasu poświęca karierze politycznej w stolicy. W Wikowyjach Lucy podejmuje trud aktywizacji bezrobotnych, a Kusy próbuje reformować system edukacji. Pęd do wiedzy odczuwa też Solejukowa. Jej pierwszym celem jest matura, ale czy na tym się skończy? Na plebanii również następują zmiany – proboszcz dostaje pomoc w osobie nowego wikarego, który zna wielkich filozofów, ale nie zna życia.

W serii siódmej śledzimy losy Kusego, którego malarstwo „odkryła” agentka z Warszawy, Monika. Problem w tym, że zainteresowały ją nie tylko obrazy, ale i sam artysta. Lucy musi jakoś przetrwać twórcze uniesienia, a tymczasem nad jej głową zbierają się ciemne chmury. Pani wójt z Wilkowyj zostaje aresztowana...

Serial obyczajowy, Polska 2006-
Reż.: Wojciech Adamczyk
Scen.: Robert Brutter, Jerzy Niemczuk (serie I – VI)
Wyk: Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Piotr Pręgowski, Marta Lipińska, Katarzyna Żak, Sylwester Maciejewski, Bogdan Kalus, Marta Chodorowska, Franciszek Pieczka, Tomasz Sapryk  i inni